CD – audio czy MP3?

Muzyka jest obecna w naszym życiu w różnych formatach. Każdy z nas słucha na co dzień utworów i często nawet nie zastanawiamy się czy one się różnią. A istnieje kilka podstawowych informacji, które powinien wiedzieć każdy fan muzyki od strony technicznej!

Regały sklepowe
http://www.log-system.pl
Dostawca kompleksowego wyposażenia magazynów.
W naszej ofercie znajdują się regały paletowe, półkowe, magazynowe.

CD-Audio istnieje od 1985 w skali informatyki jest to już długi okres i jest w tej chwili najpopularniejszym formatem muzycznym. Korzystają z niego zespoły na całym świecie. Istnieje także możliwość zakupu wersji cyfrowej jaką jest MP3, lecz wielu fanów inwestuje w krążki z utworami swojego ulubionego zespołu. Mają one dla nich wartości sentymentalne, a do tego wiedzą, że w ten sposób pomagają się rozwijać swojemu zespołowi. Zakup płyty jest pokazaniem szacunku do zespołu. Oczywiście MP3 jest dalekie jeśli chodzi o jakość, w porównaniu z CD-Audio co jest dodatkowym atutem tego formatu. Płyta CD pozwala na zapis Stereo. Istnieją dwa warianty w jakim się nagrywa płyty, Track At Once (TAO) oraz Disc At Once (DAO), ta pierwsza posiada charakterystyczną cechę jaką jest 2 sekudnowa przerwa między każdym utworem, w systemie DAO w odróżnieniu od poprzednia wyżej wspomniana przerwa nie istnieje. Jest to znacznie lepszy wariant, gdyż zdarza się że zespoły tworzą niektóre swoje utwory w sposób ciekawy tj, 2 osobne utwory tworzą jakby jeden utwór.

Ma to na przykład miejsce w zespole Evanescence w utworach Tourniquet oraz Imaginary z płyty Fallen. Odnosi się wrażenie jakby to był jeden duży utwór, a w rzeczywistości mamy do czynienia z dwoma osobnymi. Wciąż rozwijające się warianty plików muzycznych dla których nie potrzebny jest nośnik w postaci płyty, zaczyna stanowić coraz większe zagrożenie dla nośników jakimi są płyty CD. Któregoś dnia płyta CD może podzielić los sławnych niegdyś dyskietek 3,5″. Głównie dlatego, że jakość typów plików które nie wymagają nośnika cały czas ulega poprawie. Takim przykładem jest plik „.flac” które na domiar „złego” jest oprogramowaniem wolnym, to znaczy, że można je dowolnie modyfikować bez opłat pod warunkiem że nie zostanie opatentowane. Format ”.flac” ma wiele bardzo ważnych cech takich jak m.in. ikoniczną cechę jaką jest brak utraty jakości dźwięku, dzięki dekodowaniu w czasie rzeczywistym posiada małe wymagania sprzętowe, wykorzystuje sprzętowe wsparcie odtwarzania.

Biorąc pod uwagę jak dzisiaj internet jest rozwinięty, nie wykluczone jest, że to właśnie „flac” może „wygryźć” Płyty CD. Podstawowym elementem tego będzie to że płyta to jednak przedmiot fizyczny, podatny na uszkodzenia takie jak rysy czy niefortunne złamanie, co uniemożliwi odczyt danych. Z kolei „flac” to przedmiot cyfrowy, czyli śmiało można powiedzieć odporny na wszelkie obrażenia fizyczne, jedyne co uniemożliwi jego odczyt to awaria dysku twardego, a jak wiemy dysk twardy nie łatwo jest uszkodzić, zwłaszcza że zazwyczaj trzymamy go w jednym miejscu, no chyba że jest to dysk przenośny na USB, do tego w bardzo dużym stopniu odporny na błędy. Można już odnaleźć w sklepach internetowych z muzyką oferty płyt w formacie Flac, legalnie. Jednak nie ma niczego co by nie miało wad, a najbardziej rzucającą się w oczy wadą która w zasadzie nie jest żadnym zaskoczeniem, ze względu na brak utraty jakości pliki w formacie „.flac” , to to, że są znacznie większe od plików MP3, z reguły przynajmniej 10x czasami nawet 20x większe.

Porównując więc, przykładowy album w formacie MP3 w jakości CBR 320kb/s zajmuje rozmiar 137MB, gdzie na przykład ta sama płyta w formacie Flac nawet 2,16GB = 2211MB. Kolejną wadą, ale już mniejszą jest póki co ograniczenie co do programów, które „flac” mogą odtworzyć, w wielu przypadkach częstych już programy mają wbudowaną możliwość, lecz zdarza się że dalej potrzebna jest osobna wtyczka.Świat cały czas sie rozwija i już nie długo we wszystkich programach, większych i mniejszych producentów będzie to standard. Przed formatem „flac” stoi świetlana przyszłość.