Kompresja stratna – MP3 najgorszy jakościowo format?

Oryginalny format plików zajmuje bardzo dużo miejsca, a niestety pojemność naszych dysków jest znacznie ograniczona. Prawdą jest, że możemy pozwolić sobie na zakup dodatkowych nośników pamięci, ale wtedy wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Poprzez kompresowanie plików staramy się uzyskać pliki o jak najmniejszej pojemności, a jednocześnie najwyższej jakości.

Konstrukcje stalowe
http://iceberg.com.pl/
Budowa hal i konstrukcji stalowych, urządzania chłodnicze.
Zapoznaj się z ofertą firmy Iceberg.

Kompresja plików może odbywać się jako stratna kompresja oraz bezstratna kompresja. Różnica pomiędzy uzyskanymi formatami nie powinna być słyszalna dla ludzkiego ucha. Czasem jednak plik, który został stratnie skompresowany ulega dodatkowym zmianom, które negatywnie wpływają na jakość dźwięku. Podstawą jest więc, by pamiętać o tym, że pliki, które przeszły kompresję stratną nie nadają się do następnych przeróbek. By móc dokonać zmian na ścieżce dźwiękowej, powinniśmy korzystać głównie z formatu WAV, ponieważ naniesione na nim zmiany nie zmienią mocno jakości dźwięku i ludzkie ucho nie będzie w stanie usłyszeć tych zmian.

Jeśli decydujemy się na kompresję bezstratną to najlepszym formatem jest FLAC. Głównie dlatego, że różnica pomiędzy konkurującymi kodeksami jest nieduża. Format ten stał się popularny głównie dla tego, że jeśli ripujemy własne płyty CD, to mamy możliwość by skorzystać właśnie z formatu FLAC. Jest on także obsługiwany przez wiele urządzeń co nie stwarza problemu podczas odsłuchiwania plików.

FLAC jest polecany do tworzenia kolekcji muzycznych, niestety zajmuje on wciąż dużo miejsca na dysku. Każdy posiadać średniej wielkości dysku, chce przechowywać kliki, które mają jak najmniejszą wagę. Dlatego wiele osób korzysta z kompresji stratnej. W tym przypadku mamy cztery formaty warte naszej uwagi: MP3, AAC, WMA oraz Ogg Vorbis. Od strony technicznej format MP3 jest najmniej atrakcyjnym rozwiązaniem. W przypadku pozostałych trzech mamy do czynienia z bardziej atrakcyjnymi rozwiązaniami. Pomimo to MP3 jest wciąż najbardziej powszechnym rozwiązaniem. Format ten można odtwarzać na wszystkich urządzeniach. Format ten jest obsługiwany nie tylko przez komputery czy laptopy, ale także przez telefony czy inne nośniki. Format MP3 jest więc już powszechnie założonym standardem. Czy faktycznie jest to najlepsze rozwiązanie dla konsumentów? Okazuje się, że nie do końca. Najlepszym rozwiązaniem do każdego użytkownika byłoby przyjęcie Ogg Vorbis. Chociaż format AAC byłby już dużym postępem jeśli chodzi o porównanie z MP3. Format plików AAC zyskał bardzo dużą popularność za sprawą sklepu iTunes. Czy jednak powinniśmy od razu wybierać Ogg Vorbis? Prawda jest taka, że popularność konkretnych formatów jest narzucana właśnie przez wiodące firmy takie jak Apple czy Microsoft. W przypadku ogólnego postępu technicznego jest to bardzo ważne, bo to oni nadają główne trendy w elektronice. Apple bardzo mocno nie wykazuje żadnych chęci w przypadku wsparcia formatu WMA czy Ogg Vorbis. Prawdą jest, że inne firmy niekoniecznie chcą podążać za Apple i być może część z nich zacznie powszechnie używać tego formatu. Prawdą jest, że na chwilę obecną rośnie ilość smartfonów, które mają możliwość obsługiwania tych nietypowych formatów.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty FLAC okazuje się być najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o archiwizację nagrań, głównie w przyszłości format ten może dać nam znacznie więcej możliwości. Ten format daje nam możliwość wykorzystania go jako oryginały i konwertowania w różny sposób. Pliki po konwertowaniu stratnym w przyszłości nie będą nadawały się już do żadnych zmian, bo w ten sposób narażamy plik na dodatkowe uszkodzenia, które mogą być już słyszalne dla naszego ucha. Do powszechnego użytku najlepszymi formatami są pliki WAV, FLAC i MP3.