Kompresowanie plików

Często zastanawiamy się co zrobić by utwory, których słuchamy miały bardzo dobry dźwięk, a jakoś piosenek była bardzo wysoka. Istnieje bardzo wiele formatów plików audio. Pytanie więc, które z nich najlepiej jest wybrać? Warto więc poznać zalety oraz wady poszczególnych formatów.Rodzaje plików, które stosujemy w audio można podzielić średnio na 3 rodzaje.

Usuwanie zmarszczek Warszawa
http://medycynaestetyczna.com/pl/piekna-twarz-2/likwidacja-zmarszczek
Klinika medycyny estetycznej dr Tilszer.
Oferujemy szeroki zakres zabiegów na twarz i ciało.

1) Pliki bez kompresji – w dziedzinie cyfrowej takie pliki nazywamy oryginałami. Ich minusem jest niestety bardzo duże miejsce, które zajmują na dysku. Ich jakość określa się w postaci częstotliwości próbkowania oraz rozdzielczości bitowej. Bardzo ważne jest, że zawierają one dane w takiej samej postaci jaka jest stosowana na płytach CD. Do formatów tego rodzaju zalicza się WAVE (WAV).

2) Pliki z kompresją bezstratną – pliki te posiadają dokładnie taką samą informację jak piliki bez kompresji. Ich zasadniczym plusem jest to, że zajmują one znacznie mniej miejsca na nośnikach. Trudno dokładnie określić oszczędność miejsca, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Można jednak przyjąć, że zajmują one połowę miejsca, potrzebnego dla plików bez kompresji. Do tych formatów zaliczają się: FLAC, WMA Lossess, Apple Lossless, Monkeys Audio i kilka innych

3) Pliki z kompresją stratną – są to pliki, które zawierają najmniej z oryginalnej informacji. Dzieje się tak dlatego, że algorytmy kodujące używane są do tworzenia tego typu plików odrzucają część informacji. Najczęściej różnica powinna być bardzo słabo słyszalna przez ludzkie ucho. Takie działanie ma za zadanie jeszcze zmniejszenie wielkości plików. Istnieje wiele możliwość by skompresować klik. Zasada jest jednak taka, że im mniejszy plik, tym niższa jest jakość. Do tej grupy zaliczamy formaty m.in. MP3, Ogg Vorbis, WMA, AAC.

Pośród tych trzech możliwość dla typowej osoby zastosowanie plików bez kompresji jest stosunkowo niepotrzebnym rozwiązaniem. Ich główną zaletą jest fakt, że są one powszechnie obsługiwane. Format WAV ma jednak kilka zalet, przede wszystkim można je bez problemu obrabiać, nakrywać i odtwarzać. Ważne są np. przy samodzielnym nagrywaniu z mikrofonu lub innego źródła analogowego. Format ten używa się także w momencie, gdy musimy wykonać montaż.

Format MP3 jest najbardziej popularnym formatem, ponieważ pamięć podręczna, którą możemy wziąć ze sobą jest znacznie ograniczona. Czy jednak warto decydować się na kompresję stratną? Dzisiaj coraz więcej nośników posiada większą pamięć i możemy nabyć ją za znacznie mniejsze pieniądze niż kilka lat temu. Zdecydowanie się na użytkowanie stratnie skompresowanych plików może w pewnym momencie sprawić, że będziemy musieli wydać jeszcze trochę pieniędzy, by uzyskać utwory w formacie kompresji bezstratnej. Taki plik nie nadaje się już do żadnej obróbki i jedyne co możemy zrobić to tylko go odsłuchiwać. Każda kolejna obróbka będzie pogarszała jakość dźwięku.

Warto jednak porównać jeszcze formaty plików kompresji stratnej. Najbardziej popularny jest MP3, AAC, WMA i Ogg Vorbis. Jeśli przyjrzymy się im od strony technicznej to MP3 jest rozwiązaniem najmniej atrakcyjnym. Żadne testy nie potwierdzają tego, że niektóre formaty plików muzycznych zapewniają taką samą jakość jak format MP3, ale przy mniejszej pojemności. Jeśli chodzi o jakość MP3 to inne formaty nie uzyskują bardzo dużej przewagi nad tym formatem przy małych przepływach bitowych. Warto jednak pamiętać o tym, że tylko format Ogg Vorbis jest formatem całkowicie darmowym.

Format MP3 daje nam dzisiaj może nie najlepszą jakość dźwięku, ale jego powszechna obecność sprawia, że bardzo łatwo można w tym formacie mieć wiele plików muzycznych, które nadają się do przenoszenia na różnego rodzaju urządzeniach przenośnych. Plik MP3 jest na tyle popularny, że obsługują go właściwie wszystkie przystosowane do tego urządzenia.