Muzyka, która pomaga w nauce

Często młodym ludziom mówi się, żeby nie uczyli się przy muzyce, ponieważ muzyka może sprawić, że znacznie trudniej będzie im się skoncentrować i nauka będzie nieefektywna. Nie jest to do końca prawdą. Bardzo ważne jest by dobrać odpowiednią muzykę. Niektóre piosenki czy rytmy pomagają nam wręcz bardziej się skoncentrować i znacznie szybciej przyswajać wiedzę. Jakie więc utwory warto zaproponować dziecku podczas odrabiania zadań domowych?

Hale stalowe
http://www.makosz.com.pl/
Produkcja i montaż konstrukcji stalowych
dla budownictwa i przemysłu – firma Makosz.

Badania nad tym jak nasz umysł działa na muzykę są prowadzone już od bardzo dawna. Hale stalowe. Mówi się nawet o „efekcie Mozarta”. Chodzi o to, że dźwięki o odpowiedniej częstotliwości i wysokości pobudzają korę mózgową do działania, poprawiają koncentrację, a nawet pamięć. Wzmaga to kreatywność i podnosi motywację.

Podobno najlepszym wyborem jest muzyka klasyczna, a dokładniej utwory Mozarta oraz chorały gregoriańskie. Twórcy barokowej muzyki tworzyli bardzi pogodne rytmy. Wykorzystuje się w nich najczęściej instrumenty strunowe. Zdaniem naukowców muzyka barokowa jest utrzymywana w rytmie 60 uderzeń na minutę i wpasowują się w rytm naszego serca. Spokojne tony obniżają ciśnienie krwi i jednocześnie wyrównują pracę serca, wprowadzając spokojny rytm. W ten sposób możemy osiągnąć stan relaksacji, który znacznie ułatwia proces nauki. Wysokie częstotliwości, które można znaleźć w utworach barokowych. Głównie dźwięk skrzypiec, harfy oraz gitary wspomaga ten efekt. Warto pamiętać o tym, że zbyt natarczywe brzmienia jak np. hałas uliczny lub niektóre rodzaje techna działają z kolei dekoncentrująco i osłabiają pracę naszego mózgu.

Podstawą jest jednak by znaleźć utwory, które idealnie pasują do nas. Każdy z nas powinien odnaleźć swój własny rytm nauki oraz muzykę, która mu ją umożliwia. Warto wziąć pod uwagę Mozarta, jednak może okazać się, że dla ciebie idealną muzyką do nauki jest ścieżka dźwiękowa z ulubione filmu. Jedyne o czym należy pamiętać przy wyborze, to to, że muzyka powinna być w wersji instrumentalnej.

Prawidłowe funkcjonalnie mózgu jest współgranie kilku inteligencji m.in. językowej, przestrzennej, kinestetycznej, interpersonalnej, matematycznej oraz duchowej. Według wielu badań muzyka może pobudzać konkretne półkule i wprowadza w nas stan równowagi.

Muzyka oprócz tego, ze pomaga nam w procesie nauki, to także pomaga w leczeniu wielu zaburzeń słuchania, dysleksji, zespołu zaburzeń uwagi, a także autyzmu. Chociaż często wydaje się to być niemożliwe. Odpowiednia muzyka pomaga nam zredukować stres wywołany chorą albo natłokiem różnych spraw. Co więcej muzyka może nawet zredukować ból fizyczny.

Muzykę wykorzystuje się także w szpitalach oraz klinikach położniczych. Zaobserwowano, że znacznie mniej występuje wtedy komplikacji podczas porodu i czas pobytu pacjentów w szpitalu jest znacznie krótszy.

Oprócz nauki, warto także słuchać muzyki podczas czytania książek. Muzyka ma za zadanie pobudzać kreatywne myślenie, dlatego też znacznie łatwiej jest nam przyswoić nowy materiał do nauki.
Dzisiaj dostęp do muzyki nie jest tak trudny. W internecie można bardzo łatwo trafić na strony, gdzie znajdziemy przeróżne utwory w wersji mp3. A te z kolei możemy zgrać na odpowiednie urządzenie przenośne i tym samym mamy możliwość by mieć odpowiednią muzykę zawsze przy sobie. Nauka jest bardzo ważna, a im szybciej przyswoimy wiedze, którą musimy zdobyć, tym więcej czasu będziemy mieli na przyjemności.